Campionatul României
Fapte
Insteresant

CSM Galați a învins SC Miercurea Ciuc de la 0-2 la 5-2

Echipa de hochei de la CSM Galați a câștigat al doilea meci al dublei de la Galați cu cei de la Sport Club Miercurea Ciuc. Formația pregătită de slovacul Julius Penzes a învins gruparea harghiteană cu scorul 5-2, după o revenire fantastică a jucătorilor de la CSM Galați. Conduși cu 2-0 în minutul 15 componenții formației gălățene au reușit un parțial 5-0 cu care au reușit, probabil, victoria sezonului.

Ciucanii au intrat cu avantaj de două goluri la prima pauză, scor 2-0. Eduard Căsăneanu a deschis scorul în minutul 13, Tuhamer Becze a marcat pentru 2-0 două minute mai târziu. În partea a doua, minutul 27, Luka Zorko a redus din diferență, pasă Mircea Constantin și Benedek Roland, iar Mircea Constantin a egalat la doi în minutul 35 într-un moment al jocului în care formația gălățeană evolua cu un om mai puțin pe gheață.

Imediat după reluarea meciului în repriza a treia, minutul 41, CSM Galați a trecut pentru prima oară în acest meci în avantaj. Sergei Paior a marcat, pasă Aleksei Baskov. Imediat Mircea Constantin, servit de Luka Zorko a marcat pentru 4-2. Scorul final, 5-2 CSM Galați, a fost stabilit de Patrik Machala. Cu 26 de secunde rămase din meci românul de origine cehă a marcat în poarta lăsată goală de cei de la SC Miercurea Ciuc pentru a forța egalarea.

Victoria cu SC Miercurea Ciuc este a 12-a pentru CSM Galați în actuala ediție a Campionatului Național de Seniori. În clasamentul din CNS CSM Galați este pe locul patru cu 37 de puncte, 24 de jocuri, șapte puncte mai mult, dar și cinci meciuri în plus față de CSA Steaua București, echipa de pe locul 5.