Campionatul României
Fapte
Insteresant

CSM Galați - SC Miercurea-Ciuc 1-3

Hocheiștii de la CSM Galați au pierdut primul meci din dubla cu SC Miercurea Ciuc, meciuri programate duminică și luni, la Galați, Patinoarul ”Dunărea”. După un meci destul de disputat harghitenii s-au impus cu scorul 3-1 (0-0, 1-0, 2-1).

După o primă repriză încheiată la egalitate, scor 0-0, ciucanii au deschis scorul în debutul părții secunde, nu înainte că Mircea Constantin sa irosească prima șansă de gol a meciului. Harghitenii au marcat în minutul 22, in urma unui contraatac. Gălățenii au avut oportunitatea revenirii pe tabela, in finalul părții secunde au beneficiat de primul moment de om în plus pe gheață, power play fără efect pe tabela. De superioritate au beneficiat și ciucanii ultimul minut al treimi secunde, Remus Gheorghe a fost trimis pe banca de pedepse pentru piedică, dar după 40 de minute Ciucul avea un singur gol avans.

Chiar în debutul reprizei a treia gruparea gălățeană a irosit o excelentă șansă de egalare. Timp de un minut cei de la CSM Galați au beneficiat de dublă superioritate numerică pe gheață, fără a pune în real pericol poarta echipei din Miercurea Ciuc. Imediat ce au scăpat fără gol din dubla inferioritate cei de la Sport Club au marcat pentru 2-0. Gălățenii au reușit, totuși, să marcheze în meciul de duminică, Baskov a marcat cu un șut puternic, în situație de superioritate numerică. La nici un minut distanță vizitatorii au marcat pentru 3-1 și și-au securizat victoria.

Luni, de la ora 18:30, cele două echipe se vor întâlni din nou tot pe gheața Patinoarului ”Dunărea”.